主页 > 逆变器 > 10KW系列 > 10KHB-SI/LV-ECO
全新一代
Cubix100
重新定义家庭能源。超长续航,智能互联。
产品信息
Higher Efficient, Higher Revenue.
Intelligent Simple O&M.
Excellent Performance.
Safety & Reliability.
参数
Model
10KHB-SI/LV-ECO
Input(PV)
Max. PV Input Power
15kW
Max. PV Input Voltage 600V
Start-up Voltage 100V
MPPT Voltage Range 100V~550V
Number of MPP Trackers 2
Number of Strings per MPPT
2 / 1
Max. PV Input Current
40A/20A
AC(On-grid)
Rated Output Power
10kW
Max. Output Active Power
11kW
Max. Output Current 50A
Rated Voltage 230V
Rated Frequency 50Hz/60Hz
THDi(@Rated Power) <3%
Power Factor 0.8 leading to 0.8 lagging
Battery
Battery Type Lithium, Lead Acid
Battery Voltage Range 40V~60V
Max. Charge/Discharge Current
210A
AC(Off-grid)
Max. Output Power 11kVA
Max. Output Current 50A
Peak Output Power,Time 18kW, 10s
Rated Voltage 230V
THDv(@Rated Power) <3%
Switch Time <10ms
Efficiency
Max. Efficiency 98%
European Efficiency 97.50%
Battery Charge / Discharge Efficiency 97%
Protection
DC Reverse Polarity Protection Yes
Insulation Resistance Monitoring Yes
Ground Fault Monitoring Yes
Over Current / Over Voltage Protection Yes
Battery Soft Start Protection Yes
AFCI Protection Optional
Surge Protection DC Type II, AC Type II
Communication
Display LCD
Communication RS485, CAN, WIFI, 4G, Bluetooth
General Data
Dimension (W * H * D)
440*534*240mm
Weight 32 kg
Operating Temperature Range -30℃ ~ +60℃
Self-consumption < 10W
Topology High Frequency Insolation (For Battery)
Protection Degree IP66
Relative Humidity 0 ~ 100%